Charakterystyczny kształt półksiężyca, spieczona skórka i przeróżne nadzienia. Tak, mowa oczywiście o rogalikach. Te dość popularne przekąski najczęściej goszczą w menu pod słodką postacią.
Kto nie lubi aromatycznych, najlepiej cieplutkich, z nadzieniem bądź bez, rogalików? Drożdżowe, francuskie, kruche - wszystkie te rodzaje podbiły serca smakoszy na całym świecie. Rogaliki są tak popularnym, lubianym i docenianym przez licznych konsumentów wypiekiem, że zyskały nawet własne święto! Są one nie tylko pyszne, ale mają również wartą uwagi historię.
Znane są już z czasów pogańskich. To właśnie wtedy, w okresie jesiennym składano ofiarę bogom. Oczywiście był to datek w postaci bawolego mięsa. Jednak kiedy go zabrakło, jako zamiennik stosowano ciasto zawijane właśnie w kształt bawolich rogów. Stąd ich charakterystyczny wygląd, często kojarzony z księżycem. Rogale są pieczone w wielu kuchniach świata, dlatego też można je często spotkać w menu.
Rogalik to jak powszechnie wiadomo odmiana delikatnego pieczywa, najczęściej pszennego wykonanego ze zwiniętego trójkątnego placka. Sposób jego wypieku dobierany jest w ten sposób, by skórka była przyjemnie chrupiąca i zarumieniona. Rogalik zwykle posypany jest makiem bądź innym słodkim produktem. W przypadku nadzienia, rogaliki przygotowywane są zarówno z na słodko, jak i na słono.
Wybór rogali jest ogromny.
30 stycznia 2023r. z pewnością każdy znajdzie księżycowy wypiek, którym będzie mógł z prawdziwą przyjemnością, uczcić „rogalowe” święto.
W tym dniu Panie kucharki przygotowały dla dzieci pyszne i pachnące rogaliki, których zapach roznosił się po przedszkolu już od samego rana.
Rogaliki były pyszne.
Sylwia Adamus
Zapraszamy do galerii zdjęć