Ojczyzna przedszkolaka jest blisko, na wyciągnięcie ręki
- to ulica, dom, podwórko
/Tadeusz Różewicz/
Poznanie kultury własnego regionu jest sprawą bardzo istotną dla ukształtowania w dziecku poczucia własnej tożsamości. Wiek przedszkolny jest doskonałą porą na jej rozpoczęcie, to okres kiedy dziecko jest otwarte na nowe doświadczenia, a co najważniejsze rozpoczyna się kształtowanie poczucia systemu wartości i przynależności do konkretnego miejsca.
15 listopada przedszkolaki z grupy Smerfy gościły pana Zbigniewa Lisa - gospodarza RDTL w Trzcianie, który w ramach tygodniowego bloku tematycznego, swą wiedzą o regionie uatrakcyjnił nasze zajęcia. W trakcie spotkania, dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek o naszej miejscowości, mogły zobaczyć, a także przymierzyć stroje w jakich niegdyś ludzie zamieszkujący Trzcianę chodzili na co dzień oraz od święta. Z zaciekawieniem słuchali opowieści pana Zbigniewa, jak również oglądali przygotowaną przez niego prezentację multimedialną.
Regionalne spotkania wyzwalają prawdziwe umiłowanie do własnej okolicy. Zainteresowanie jej tradycją, kulturą, przeszłością, troską o teraźniejszość i przyszłość. Współczesny świat na nowo odkrywa wartości społeczności lokalnych i ich bogactwo kulturowe. Edukacja regionalna jest powiązana z dziejami regionu, w którym dziecko się urodziło, wychowuje i żyje. Tradycje, zwyczaje i sztuka ludowa są częścią historii i kultury narodowej, poznanie jej jest jednym z elementów, który ma wpływ na budzenie świadomości narodowej. Młody człowiek, dobrze znający swoje korzenie lepiej zrozumie inne kultury, a także stanie się bardziej tolerancyjny.
Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas oraz ciekawe przedstawieni historii naszej Małej Ojczyzny.
Marta Dmytrów-Trala
Zapraszamy do galerii: