11 lutego obchodzimy EUROPEJSKI DZIEŃ NUMERU ALARMOWEGO 112, dzień ten został ustanowiony przez Unię Europejską.Europejski Dzień Numeru 112 został oficjalnie ustanowiony w 2009 roku przez Unię Europejska w celu podniesienia świadomości ludzi na temat liczby, która może ocalić ich życie.
Z tej okazji organizowano w przedszkolu zajęcia edukacyjne z zakresu bezpieczeństwa oraz spotkanie czytelnicze pt. „Numery alarmowe” dla „Słoneczek” w Gminnej Bibliotece.
Przedszkolakom wyjaśniono, że numer alarmowy 112 służy do powiadamiania w sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia.np.:
- wypadki drogowe;
- kradzieże
- włamania;
- w przypadku użycia przemocy;
- pożaru;
- innych nagłych sytuacjach zagrażających zdrowiu, życiu lub bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu.
Dzieci dowiedziały się, że można na niego dzwonić zarówno z telefonów stacjonarnych jak i komórek, którym w tym celu nie potrzeba odblokowywać klawiatury. Dowiedziały się również, że jeden europejski numer alarmowy został wprowadzony po to, by umożliwić wszystkim Europejczykom wezwanie pomocy używając 112 bez względu na to w jakim kraju się znajdujemy.Zgłoszenia kierowane na numer „112” są przyjmowane przez operatorów centrów powiadamiania ratunkowego.
Nie zabrakło tez rozmów na temat niebezpiecznych zachowań w domu, na podwórku i w przedszkolu, właściwego powiadamiania służb ratunkowych o istniejących zagrożeniach oraz o konsekwencjach jakie grożą za bezpodstawne wezwanie służb ratunkowych. Dzieci wzieły udział w zabawie ruchowej utrwalającej numery alarmowe.
W oparciu o wybrane bajki z serii Kicia Kocia pani Dorota przybliżyłarównież dzieciom zawody dbające o bezpieczeństwo i życie człowieka jak służby mundurowe : Policja, Straż Pożarna, Straż Gminna, oraz grupy ratownicze: Ratownik medyczny i GOPR (Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe).
Dziękujemy pani Dorocie, pracownikowi Gminnej Biblioteki w Trzciannie za spotkanie poświęcone edukowaniu dzieci na temat właściwego wykorzystania numeru alarmowego 112.
Małgorzata Drozd
Zapraszamy do galerii: