W piątek 19 kwietnia 2024r. odbyło się kolejne spotkanie z muzykami PRACOWNI JASZCZUR I PRZYJACIELE. Gościem specjalnym muzycznego spotkania był pan Tomek. Tym razem podczas spotkania muzycy przywitali przedszkolaków wiosenną piosenką oraz zaprezentowali wszystkim grupę instrumentów perkusyjnych „przeszkadzajki”.
Muzycy opowiedzieli nam, czym tak naprawdę są „przeszkadzajki”?
Przeszkadzajki lub perkusjonalia- to najczęściej małe instrumenty perkusyjne.Są one zazwyczaj wykonane z drewna, metalu, skóry lub tworzyw sztucznych i są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach. Ich zadaniem jest urozmaicenie utworu i nadanie mu oryginalnych efektów. Uzyskanie ich za pomocą innych instrumentów byłoby bardzo trudne lub nawet niemożliwe. Czasem to właśnie one sprawiają, że dana piosenka ma niepowtarzalną barwę i brzmienie. Co ważne, ich możliwości wcale niczego nie zakłócają - wręcz przeciwnie - są doskonałym uzupełnieniem bazowego instrumentarium.
Choć sama nazwa przeszkadzajek brzmi mało profesjonalnie, to tak naprawdę korzystają z nich nie tylko amatorzy, lecz również zawodowi muzycy. Bardzo często używają ich dzieci, które rozpoczynają swoją przygodę z muzyką. Przeszkadzajki pomagają również w ćwiczeniu rytmiki, a zatem spełniają podwójną funkcję - podkręcają aranżację utworu i szlifują umiejętności związane z dynamiką i trzymaniem tempa.Jeżeli czasem słyszymy w jakiejś piosence dziwny stukot lub inne tajemnicze odgłosy, to oznacza tylko jedno! Najwyraźniej muzycy postanowili urozmaicić swój utwór o dodatkowe dźwięki, które trudno uzyskać za pomocą tradycyjnych instrumentów. Niektórzy wykorzystują do tego przedmioty codziennego użytku, które mogą dać aranżacyjne wsparcie.
Dzieci podczas audycji muzycznej dowiedziały się różnych ciekawostek oraz poznały tajniki o wybranych instrumentach muzycznych, poznały wygląd i ich brzmienie :
- Kongi – (oryginalna pisownia – congas) to przypominjące kształtem bębnarodzina bębnów afrykańskich wywodzących się z Kuby. Technika gry na congach nie jest prosta i wymaga wielu ćwiczeń. Gra się na nich dłońmi, wyróżnia się : uderzenie basowe, na krawędzi, klaśnięcia, technika na „rowerek”, „łokcia” i „gumowego palca”
- Bongosy- instrument kubański składający się z dwóch na stałe połączonych ze sobą bębenków o jednakowej wysokości korpusu i różnych średnicach ( mniejsza- kobieta i większa- mężczyzna)
- Cajira- południowoindyjski instrument perkusyjny należący do rodziny tamburynów.
- Shakery
- Trójkąt – instrument perkusyjny tradycyjny i na jedną rękę.
- Przeszkadzajka imitująca odgłosy świerszcza
- Talerz perkusyjny( sprężyna)- jest rozcięty, bardzo długo wybrzmiewa
- Statyw rozmaitości składający się :
- Cowbell- ( krowie dzwonki) o różnej wielkości i dźwiękach
- Pudełka akustyczne
- Crash
- Kastaniety
- Timbales
Audycja upłynęła w interesującej i miłej atmosferze. Dostarczyła przedszkolakom nowych i ciekawych wrażeń muzycznych.
Na koniec dzieci nagrodziły gromkimi brawami artystów.
Dziękujemy serdecznie muzykom za kolejne spotkanie.
Małgorzata Drozd
Zapraszamy do galerii: