Dzieci z zabawkamiOswojenie się z nowym miejscem, poznanie funkcjonowania środowiska przedszkolnego oraz przebywanie w grupie wymaga czasu, a pierwsze dni w przedszkolu mogą nie należeć do najłatwiejszych. Dziecko w okresie adaptacji potrzebuje dużo czasu, zrozumienia i cierpliwości rodziców i nauczycieli, aby móc przystosować się do nowej sytuacji.

Czas trwania adaptacji to bardzo indywidualna kwestia, każde dziecko w swoim czasie buduje zaufanie do nowych dorosłych i oswaja z nowymi warunkami, tak aby mogło czuć się bezpiecznie.

Dzieci z rodzicami podczas zabawyProces adaptacji powinien zachodzić stopniowo, warto zacząć od krótszego pobytu w przedszkolu i stopniowo wydłużać czas. Po powrocie do domu zadbać o nastrój dziecka i odprężenie. Urządzenie w domu przedszkola dla lalek i misiów oraz wspólna zabawa pozwoli oswoić nową sytuację i obniżyć poziom niepokoju u dzieci.

Pozostawienie dziecka w nowym miejscu z obcymi osobami także w rodzicach może wywoływać sporo emocji i stanowić trudność. Bardzo ważne jest aby rodzice uporządkowali swoje emocje i przygotowali się na ten moment, aby być dla dziecka wsparciem. Niepokój rodzica może zaburzyć dziecku proces budowania zaufania do nauczycieli i miejsca. Dni adaptacyjne ułatwiają zapoznanie się z placówką, warunkami, zasadami jakie w niej panują. Dziecko w obecności rodzica czuje się bezpieczniej i może poznać nauczycieli, nowe koleżanki i kolegów. Rodzic może dopytać o wszystkie ważne kwestie.

Rodzice z wychowawcąDzieci mają najbliższą wieź z rodzicami, ufają im, dlatego wytłumaczcie swojemu dziecku, dlaczego musicie się rozstać. Dziecko łatwiej zniesie rozłąkę jeśli będzie pewne, że rodzic po nie wróci. Rodzicu, mów zawsze prawdę i określ orientacyjny czas powrotu np. po obiedzie.

Pomocne będą szczere rozmowy nt. przedszkola, opowieści o planie dnia, miejscu, zabawkach, które dziecko widziało w przedszkolu, odwiedźcie razem stronę internetową przedszkola. Warto zaangażować dziecko w zakupy rzeczy potrzebnych do przedszkola, szykowanie wyprawki.

Mama całująca dziecko w ustaUstalcie razem z dzieckiem sposób pożegnania i rytuały np. żółwik, całus i miły komunikat „Dobrej zabawy”, „Miłego dnia”, tak aby pozytywnie je nastroić i obniżyć napięcie.

Na adaptację nie ma jednej skutecznej metody, warto zadbać o dzieci i o siebie na tym etapie, skorzystać z rad specjalistów i wychowawców w przedszkolu, gdyż im także zależy na dobrym samopoczuciu przedszkolaków.

Życzę powodzenia w adaptacji i niech każdy dzień będzie niezapomnianą przygodą!

Ewa Szpir
Psycholog przedszkolny