Opiekunka czyta dzieciom bajki

Mama czyta dzieciom książkęCzytając dziecku zaspokajamy jego potrzeby emocjonalne – czego nie zrobi za nas komputer ani telewizja. Podczas czytania jesteśmy blisko, przytulamy dziecko, patrzymy na nie z miłością, poświęcamy mu czas. W zrozumiały dla niego sposób rodzic swoim zachowaniem przekazuje mu: „Kocham Cię i jesteś dla mnie bardzo ważny”.

To właśnie dzięki poczuciu, że jest ważne i kochane, dziecko rozkwita, zaczyna budować wiarę w siebie, życzliwość, empatię, umiejętności społeczne. Zdobywa też istotne kompetencje intelektualne: uczy się języka oraz myślenia.

Współczesny człowiek musi umieć samodzielnie myśleć i podejmować decyzje. Powinien też swobodnie i poprawnie posługiwać się językiem, który dla każdego z nas jest prawdziwą wizytówką – w szkole, w pracy i w życiu. Język to przecież podstawowe narzędzie myślenia, zdobywania wiedzy, komunikacji z ludźmi i udziału w kulturze.

Dobrze dobrane książki pomagają w rozwijaniu słownictwa, wiedzy i nauczaniu wartości. Czytając dziecku – poszerzamy tematykę jego zainteresowań, używamy języka literackiego: poprawnego i bogatego, dajemy dziecku dostęp do treści, których nie dostarczy mu własne doświadczenie, rozwijamy jego wyobraźnię, wiedzę i wrażliwość moralną.

Przypominamy, badania potwierdzają, że głośne czytanie dziecku:

 • Rysunki dzieci z książkamibuduje więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem,
 • zaspokaja potrzeby emocjonalne,
 • wspiera rozwój psychiczny dziecka i wzmacnia jego poczucie własnej wartości,
 • uczy języka, rozwija słownictwo, daje swobodę w mówieniu,
 • przygotowuje i motywuje do samodzielnego czytania,
 • uczy myślenia,
 • rozwija wyobraźnię,
 • poprawia koncentrację,
 • ćwiczy pamięć,
 • przynosi wiedzę ogólną,
 • ułatwia naukę,
 • uczy odróżniania dobra od zła, rozwija wrażliwość moralną,
 • rozwija poczucie humoru,
 • jest znakomitą rozrywką,
 • zapobiega uzależnieniu od mediów,
 • chroni przed kwestionowalnymi wpływami ze strony otoczenia i kultury masowej,
 • pomaga w rozwiązywaniu problemów,
 • jest zdrową ucieczką od nudy,
 • jest profilaktyką działań aspołecznych,
 • kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy.

Dzieci z książkami22 maja 2024r. w ramach akcji „MAMA, TATA NAJPIĘKNIEJ CZYTAJĄ” tym razem gościliśmy w naszej grupie mamę Kubusia, która czytała wybrane bajki z książeczki „Najciekawsze bajki przedszkolaka”. Bohaterami opowiadań są dzieci, zwierzątka lub zabawki, które przeżywają rozmaite przygody, na skutek których uczą się rozwiązywać problemy, radzić sobie w sporach, zdobywać przyjaciół i poznają wartości, które są w życiu najważniejsze. Słoneczka dowiedziały się m.in. dlaczego nie warto być chwalipiętą, leniuchem czy nie odkładać pracy na później. Niezaprzeczalnym atutem są piękne, kolorowe, wesołe ilustracje, które świetnie pasują do treści. Dzięki nim książeczka nadają się do wspólnego czytania z dziećmi.

Pamiętajmy czytanie dzieciom od najmłodszych lat rozbudza w nich ciekawość świata, pomaga zrozumieć siebie i innych. Wspaniałą aktywnością jest, gdy bajki czytają dzieciom Rodzice nie tylko w domu, ale gdy mogą i chcą poświęcić swój czas na czytanie opowiadań kolegom i koleżankom swojego dziecka w przedszkolu.

Serdecznie dziękujemy pani Ilonie, mamie Kubusia za obecność,
poświęcony czas oraz współpracę z naszym przedszkolem.

Małgorzata Drozd


Zapraszamy do galerii:

Mama tata najpiękniej czytają
Mama tata najpiękniej czytają
Mama tata najpiękniej czytają
Mama tata najpiękniej czytają
Mama tata najpiękniej czytają
Mama tata najpiękniej czytają
Mama tata najpiękniej czytają
Mama tata najpiękniej czytają
Mama tata najpiękniej czytają
Mama tata najpiękniej czytają
Mama tata najpiękniej czytają
Mama tata najpiękniej czytają
Mama tata najpiękniej czytają
Mama tata najpiękniej czytają
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7